سفارش تبلیغ
صبا ویژن

ماسوله
دومین شهر تاریخی زنده جهان بعد از شهر ونیز در ایتالیا... 
لینک دوستان
لینک های مفید

نیت کنید و اشاره فرمایید

.

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز


SongText.in
song code

کشتی غرق شد و فقط یک مرد زنده ماند.  او سوار بر تخت شکسته ای خود را به ساحل جزیره ای ناشناخته رساند.

پس از این که به هوش امد خدا را شاکر شد که او را زنده نگه داشته است .او هر روز صبح به افق دور دست خیره می شد و انتظار کشتی را می کشید تا او را با خود ببرد.

چند روز گذشت اما خبری از کشتی نشد. مرد تصمیم گرفت تا از چوب های جنگلی کلبه ای برای خود بسازد. او مشغول شد و با سختی توانست کلبه ای کوچک و چوبی برای خود بسازد. مرد از این که سر پناهی یافته بود خوشحال شد.

روزی برای پیدا کردن غذا به دل جنگل رفت و پس از مدتی بازگشت اما با صحنه ای تاسف بار روبرو شد. مرد دید خانه ای که با هزار زحمت ساخته بود اتش گرفته و بخش هایی از ان تبدیل به خاکستر شده است. مرد رو به سوی اسمان کرد و گفت:خدایا! چرا با من این طور رفتار می کنی 

مرد خسته بود و خوابش برد و پس از چند ساعت با صدای سوت یک کشتی از خواب پرید. ملوانانی که به کمک مرد امده بودند گفتند:از دودی که درست کرده بودی متوجه شدیم که حتما کسی اینجا گیر افتاده است.


[ پنج شنبه 90/8/26 ] [ 11:26 عصر ] [ edi ]

ماسوله در 55 کیلومتری رشت ,در استان گیلان قرار دارد. این شهر در ناحیه‌ای کوهستانی و جنگلی در دامنه‌ای صخره‌ای با وسعت 16 هکتار و ارتفاع 1050 متر از سطح دریای آزاد ساخته شده‌است. ماسوله در 32 کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن قرار دارد و از غرب به خلخال، از شمال به ماسال و از جنوب به طارم محدود است.نمایی از شهرک ماسوله دومین شهر تاریخی زنده جهان

این شهر طی شماره 1090 در فهرست آثار ملی به عنوان میراث فرهنگی و طبیعی به ثبت رسیده‌است.

این شهرک هم اکنون رویارو با مسائلی مانند ریزش سنگ، سیل، رانش زمین، زمین‌لرزه، تصرف به منظور توسعه عمرانی و انسانی و تخریب و... می‌باشد.

زبان مردم ماسوله تالشی است.

ماسوله دارای محله‌های ریحانه بر، خانه بر، مسجدبر، کشه سر و اسد محله‌است.

قلل مهم ماسوله عبارت‌اند از: شاه‌معلم (شامولوم)، آسمانکوه، لاسه سر، تروشوم و کله قندی. که قله شاه معلم با ارتفاع 3050 متر بلندترین نقطه استان گیلان می‌باشد.مشخصات شهرک ماسوله در کتیبه میراث فرهنگی

تاریخ

حدود هشتصد تا هزار سال پیش مردمانی از نقاط مختلف سرزمین گسترده ایران به دلائل نامعلومی به منطقه ماسوله کوچ کردند. برخی از مردمان محلی نیز از منطقه‌ای به نام کهنه ماسوله واقع در 6 کیلومتری شمال غرب این شهر با این افراد همراه شدند. طی کاوش‌های انجام شده از محوطه باستانی کهنه ماسوله سفالینه هائی متعلق به قرون پنجم تا هشتم هجری قمری بدست آمده‌است که دقیق‌ترین مستندات قابل توجه تاریخی می‌باشند.

در 10 کیلومتری بالاتر از ماسوله جدید، ماسوله قدیم با آثار و بازمانده‌های انسانی از قبیل سنگ کوره و... در منطقه‌ای گسترده پراکنده شده‌است که جزء آثار باستانی بشمار می‌آیند.

معماری ماسوله

ماسوله دارای معماری منحصر به فردی است. محوطه جلوی خانه‌ها و پشت بام‌ها هر دو به عنوان پیاده رو استفاده می‌شوند. خیابان‌های کوچک و پله‌های بسیار به هیچ وسیله نقلیه موتوری اجازه ورود نمی‌دهد. معماری ماسوله در یک جمله توصیف می‌شود: حیاط ساختمان بالایی پشت بام ساختمان پایینی است. ساختمان‌ها معمولاً از دو طبقه تجاوز نمی‌کنند.

نگارخانه

کوههای شاه معلم ماسوله                    در راه ماسوله                    

صنایع دستی ماسوله

                    معماری ماسوله             

 

   


[ چهارشنبه 90/8/25 ] [ 10:28 عصر ] [ edi ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

edi
یه ضرب المثل تالشی میگه: تکایاکا..? یعنی تو کجا و اینجا کجا?
آرشیو مطالب
امکانات وب
فروش بک لینک طراحی سایت